Неділя, 05.01.2025, 01.15.38

Вітаю Вас Гость | RSS

ГоловнаРеєстраціяВхід
Меню сайту

Категорії каталогу
Історія [5]
Гумор [2]
гумор та сарказм
Актуально [2]
Актуальні теми

Наше опитування
Кому з Бродівських керівників Ви найбільше довіряєте?
Всього відповідей: 177

Головна » Статті » Історія

Бродівський історико-краєзнавчий музей
Музейна справа на Бродівщині має давні традиції. Початки її закладено приватними колекціями. Віддаючи дань моді, власники великих маєтків захоплювалися збиранням старожитностей. Спочатку це були приватні збірки, доступні лише для вузького кола глядачів, а згодом окремі з них відкрилися для широкого загалу.
Найпоказовішим прикладом були відомі збірки Підгорецького замку (сформовані у кін. XVII-XVIII ст.) з колекціями картин, коштовностей, зброї. 
Збірки старожитностей знаходились і у Бродівському замку. Одним з основних зачинателів цієї справи, очевидно, був Францішек Потоцький знаний колекціонер. На жаль, не маємо описів його колекцій, що зберігалися у Бродівському замку, проте відомо, що родиною Молодецьких, до якої перейшли Броди, в тому числі й замковий палац у 1834 р., частина збірок була розпродана. Зокрема, значна частина бібліотеки Потоцьких у 1880их роках була викуплена і перевезена до швейцарського замку в м. Орон, де зберігається сьогодні близько 6 тис книг з цієї бібліотеки. На початку ХХ ст. власницею замкового палацу у м.Броди, графинею Ядвігою Жищевською, був створений приватний музей картин і стародавніх меблів. Музей був відомий у краї, згадувався у польських довідниках.
Знаним колекціонером був відомий галицький громадський і політичний діяч, меценат граф Володимир Дідушицький, власник ряду маєтностей на Бродівщині, засновник першого заповідника на території сучасної України – «Пам’ятка Пеняцька» (1886р.) та природничого музею у Львові. Від свого попередника графа Ігнатія Мйончинського він перебрав в Пеняках красивий палац та збірки картин, образів, літографій, карт. Сам Мйончковський мав намір створити зі своєї колекції публічну галерею у Львові. В. Дідушицький продовжив справу свого попередника і у маєтку в с.Пеняки зберігав колекцію старожитностей, різноманітних виробів місцевих умільців. Він також був і нумізматом, розширив успадковану від батька колекцію монет й до кінця ХІХ ст. вона налічувала до 3 тис. екземплярів (зберігалася у Львові).
Уродженець Бродів, а згодом знаний львівський колекціонер Фердинанд-Никодим Висоцький зібрав найбільшу приватну збірку галицько-руських монет наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Він захопився колекціонуванням ще в дитячому віці, коли його дід подарував йому скриньку з 14 монетами. До 1882 року його колекція налічувала понад 1700 польських монет. Збірка збереглася до наших днів і знаходиться у Львівському історичному музеї. 
Ще одним нумізматом був монах домініканець, знаний історик Садок Баронч, який 30 років свого життя провів у Підкамінському монастирі. У 1850 році він розпочав колекціонування монет, невдовзі його збірка налічувала вже 963 польських та 245 іноземних монет. Цю збірку він хотів подарувати гімназії у м. Станіславі, але дирекція відмовилася прийняти колекцію. Тоді у 1877 році, він передав колекцію у Броди, де її продали, а кошти пішли на потреби місцевої бурси. Згодом Баронч знову зайнявся колекціонуванням монет.
Окремої уваги заслуговують великі бібліотеки при монастирях, церквах, синагогах, що зберігали старовинні книги, рукописи, ікони. Такі збірки знаходились у Підкамінському та Підгорецькому монастирях, Бродівській синагозі.
На жаль, внаслідок воєнних лихоліть та соціальних катаклізмів колекції були розпорошені по різних містах і музеях України та інших держав, багато безцінних речей безповоротно втрачено. 
Для того, щоб зберегти історію свого краю й було створено музей.
Перший краєзнавчий музей у Бродах був створений наприкінці 1950-х років. Знаходився він в одноповерховому будинку на сучасній вулиці Великі Фільварки. Символічним було те, що музей помістили в читальню «Просвіта» колишнього приміського села Великі Фільварки. Товариство «Просвіта» організувало музей у Львові, і як правило, при кожній з філій діяла бібліотека та проводилось збирання історико-етнографічних матеріалів (творився свого роду музей). Бродівська філія товариства, заснована у 1891 р., мала читальні майже в кожному селі повіту. 
У тодішньому Бродівському народному історико-краєзнавчому музеї зберігались нумізматичні колекції, збірки холодної зброї, обрядові предмети, документи ХІХ – початку ХХ ст., була широко представлена етнографія краю. Однак, наприкінці 1960-х – початку 1970-х рр. він припинив свою діяльність, а значна частина експонатів пропала. Незабаром на місці музею розпочалось будівництво музичної школи.
У радянський період було створено кілька музеїв у селах Бродівського району: музей радянського письменника Степана Тудора (Олексюка) в Поникві, музей радянського розвідника М.Кузнєцова в Боратині, музей Т.Г. Шевченка в Підкамені і музей видатного художника І.Труша в с.Висоцько. Незважаючи на заідеологізованість(особливо перших двох), тут зберігались цікаві матеріали і з історії краю. На сьогодні жоден з цих музеїв не діє. 
У 1979 році під музей було передано частину приміщень будинку XVIII ст., в стінах якого з 1866 до 1939 року знаходилось повітове староство. Впродовж 1980-1984 років тут створювалась експозиція і проходила збірка експонатів. У вересні 1984 року в рамках відзначення 900-річчя першої писемної згадки про Броди відбулось відкриття Бродівського краєзнавчого музею. Спочатку заклад діяв як народний, а з 1 квітня 1991 р. став відділом Львівського історичного музею. 29 березня 2001 р. на базі Бродівського історико-краєзнавчого відділу Львівського історичного музею створено Бродівський історико-краєзнавчий музей.
Музейна експозиція складається з 43 розділів і побудована за хронологічним принципом у 7 залах. Висвітлення історії краю здійснюється за темами: 1) Найдавніше минуле (від кам'яного віку до Київської Русі); 2) Польська доба (кін. XІV-XVIII cт.); 3) Край під владою Австрійської імперії (1772 - 1918 рр.); 4) І світова війна (1914-1918 рр.), національно-визвольні змагання (1918-1919 рр.), польсько-більшовицька війна (1920 р.); 5) Міжвоєнний період (1920-1939 р.); 6) ІІ світова війна (1939-1945 рр.), боротьба ОУН, УПА на Бродівщині (1940-50-ті рр.). Окремо представлені «Природа Бродівщини» та «Етнографія краю (кін. XIX – поч. XX ст.)». Експозицію доповнює фотогалерея з видами пам’яток історії і культури Бродівського району, панорама «Броди ХVІІ-ХVІІІ ст.». 
В музеї висвітлюється діяльність відомих людей, імена яких тісно пов’язані з історією краю: художників І.Труша, М.Федюка, Є.Лисика; письменників Я. Головацького, Ю.Коженьовського, Т.Бордуляка, В.Хроновича, С.Тудора, Й.Рота, Л.Бучковського; науковців - літературознавця В.Щурата, філософа і філолога Й.Застирця, етнографа О.Роздольського, славіста і перекладача В.Ящуна, істориків С.Баронча та І.Созанського; громадських діячів краю О.Вислоцького та о. М.Осадци; польського книговидавця Ф.Веста; діячів національно-визвольних змагань М.Тарнавського, О.Степанів, Р.Купчинського, Ю.Вассияна, П.Федуна-Полтави.
У фондах музею зберігається близько 5 тисяч музейних предметів. Серед яких є археологічні пам’ятки (близько 2 тис.), колекції грошових знаків, зброї, нагород, предметів народної культури і побуту, оригінальні фотографії й документи. Важливими експонатами є матеріали з історії формування і бойових дій легіону УСС, української дивізії «Галичина» (І УД УНА), відділів УПА. Музей має свій архів та бібліотеку.
У пам’ятці національного значення ХVІІ-XVIII ст. – Бродівському замку знаходяться виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею. Тут музейні працівники проводять виставкову діяльність, працюють над створенням постійнодіючої експозиції з історії замку. 
Співробітники Бродівського історико-краєзнавчого музею проводять оглядові і тематичні екскурсії експозицією, Бродівським замком, історико-культурними пам’ятками міста броди та району. Музей є організатором пошуково-дослідницьких та етнографічних експедицій. Науковці закладу беруть участь в археологічних розкопках, організовують краєзнавчі читання і конференції, надають фахові консультації.  
Науковим доробком Бродівського історико-краєзнавчого музею є збірка поштівок «Броди на початку ХХ століття», збірник історичних фотографій «Українські Січові Стрільці», «Мала фотоенциклопедія Українських Січових Стрільців» (у співпраці з львівськими науковцями), матеріали краєзнавчої конференції «Бродам 920». Підготовлено до видання путівник «Броди: обличчя міста», буклети «Броди», «Бродівський історико-краєзнавчий музей», «Бродівський замок», «Броди і Бродівщина». 
Періодично у місцевій пресі публікуються краєзнавчі науково-пізнавальні розвідки з історії краю, авторами яких є співробітники музею.
Крім Бродівського історико-краєзнавчого музею в районі діють офіційно зареєстровані 5 шкільних музеїв: Музей історії Бродівської гімназії ім. І.Труша, Кімната-музей ім. Миколи Федюка (Голубицька ЗОШ І-ІІ ст.), Музей етнографії та народного промислу (Поповецька ЗОШ І-ІІІ ст.), Музей народної творчості та побуту (Станіславчицька ЗОШ І-ІІ ст. ім. Т.Бордуляка) та історико-краєзнавчий музей (Шнирівська ЗОШ І-ІІІ ст.). Останнім часом значно зріс інтерес до історії рідного краю і набула поширення ідея створення сільських музеїв. Ведуться роботи над створенням музею в с.Лешнів, іде підготовча діяльність із оформлення кімнати-музею генерала УГА Мирона Тарнавського у с.Черниця, готуються до реєстрації ряд шкільних музеїв. Працівники Бродівського історико-краєзнавчого музею надають практичну і методичну допомогу в розбудові музейництва на Бродівщині. 

В.Стрільчук – 
директор Бродівського історико-краєзнавчого музею.


Категорія: Історія | Додав: brodurayon (15.12.2008)
Переглядів: 4106 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 5.0/5 |
Всього коментарів: 4
4 Auth  
0
Glad I've finally found somtehnig I agree with!

3 Тарас  
0
Більше б таких людей як Василь!

2 brodurayon  
0
Не я це писав, а директор музею Стрільчук.

1 skill  
0
Та ти журналіст! biggrin

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Пошук

Друзі сайту
«Галичина спортивна» - все про Галицький спорт. 
 www.kambuz.org.ua - Інформаційно-розважальний портал міста Кам'янка-Бузька
http://belz.at.ua/kn.gif Інформаційно-розважальний портал м.Здолбунів (новини, реклама, ігри)
 

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Брідщина © 2025