25 лютого, під час прес-конференції у Львові, депутати Львівської обласної ради від БЮТ Ростислав Новоженець та Остап Козак, а також низка львівських істориків
виступили категорично проти того, аби Президент України Віктор Ющенко брав участь у заходах з вшанування загиблих у 1944 році поляків у колишньому польському селі Гута Пеняцька Бродівського району.
Зокрема О. Козак заявив, що має бути встановлена історична правда. Польська преса і польській Інститут національної пам’яті стверджують, що цей злочин вчинили українці. Президент України своїм візитом узаконює це твердження, як "узаконив" у 2005 році встановленням так званого "меча-щербця" на Личаківському цвинтарі" . Він також повідомив, що на полі, де колись було село Гута Пеняцька, встановлено пам’ятник, який було реконструйовано без погодження української сторони.
Водночас історик Ігор Федик навів історичні свідчення, які спростовують повідомлення польських ЗМІ, що злочини проти населення Гути Пеняцької були вчинені дивізією "Галичина" та УПА: "Це просто фантастика, дивізійники просто не могли мати контактів з УПА і дивізія в цей час лише формувалася".
Крім того, історики навели низку історичних фактів, що Гуту Пеняцьку спалили німецькі каральні загони: "23 лютого 1944 року до боротьби проти польсько-більшовицьких сил, осередок, яких був у цьому селі, було скеровано один з німецьких поліційних підрозділів. В результаті зіткнення загинуло 6-8 німців. У відповідь на це 27 лютого каральні підрозділи нацистів увійшли до села і спалили 172 двори. Кількість жертв коливається від 500 до 1000 осіб". Про те, що каральну акцію провели німецькі каральні загони свідчать польські документи. Наприклад, звіт Делегатури польського уряду про події на теренах Бродівського повіту та повідомлення міністра внутрішніх справ польського еміграційного уряду в Лондоні В.Баначека про події у Гуті Пеняцькій у лютому 1944 року, в повідомлення вказувалося, що "27 лютого експедиційна каральна таємна поліція знищила село дощенту".