25 лютого, під час прес-конференції у Львові, заступник голови ВО „Свобода” з питань національної пам’яті, депутат Львівської обласної ради Олег Панькевич повідомив,
що 28 лютого між селами Жарків та Гута Пеняцька, що на Бродівщині, ВО „Свобода” відкриє пам’ятний знак українцям, закатованим польськими шовіністами у 1943-44 рр.. Зокрема, цей знак міститиме напис про вшанування пам’яті директора школи с.Ясенів, колишнього вояка УГА Івана Вавріва, його дружини Софії та пароха с.Ясенів о.Балюти. Окрім цього, 28 лютого ВО „Свобода” також вшанує мирних мешканців с.Гута Пеняцька, які загинули від рук німецьких окупантів у лютому-березні 1944 р.
За словами Олега Панькевича, пам’ятні знаки закатованим українцям – як мирним мешканцям, так і воякам різних періодів та різних військових формувань необхідно встановити ще у різних місцях України. На жаль, сьогодні в державі немає відповідної державної політики. Навіть ті пам’ятники, які було споруджено українським січовим стрільцям, воякам УГА та УПА на початку дев’яностих, сьогодні є у незадовільному стані та їх не взято до відповідного реєстру. Сьогодні УПА ще не визнано в Україні, а замість українських свят ми маємо постанову Верховної Ради про відзначення 65-ї річниці Великої Вітчизняної війни, в якій пропонують пропагувати не тільки пісні того часу, а й використовувати символіку.
На думку Олега Данькевича, сьогодні наші сусіди не тільки Росія, а й Польща та Угорщина, користуючись українською безпорадністю та державними міжусобицями, провадять антиукраїнську політику. Так, 15 березня виповнюється 70 років з часу створення Закарпатської України. В Україні на державному рівні не вшановується належно ця подія. Проте, нещодавно Угорщина на Верецькому перевалі, фактично на кістках січовиків встановила пам’ятник 1100-літтю приходу угорців на українські землі. Однак, на прохання встановити такі ж пам’ятники у Сербії Румунії та Словаччині Угорщина отримала рішучі відмови.
Олег Панькевич також заявив, що останніми роками Польща також проводить агресивну політику у цьому питанні. У 2003 році польська сторона звинуватила українців у подіях на Волині, що відбувалися у 1943 році. Тоді ж вперше у Гуті Пеняцькій було споруджено пам’ятник мешканцям цього села, які загинули у лютому 1944 р. У його будівництві брали участь українські державні підприємства та організації, а на відкритті не було представлено офіційних осіб ні з української, а ні з польської сторони. У 2005 році цей пам’ятник було демонтовано, а на його місці споруджено інший. На його відкритті вже був присутній консул Республіки Польща, який під час виступу подав викривлену інформацію про події на Гуті Пеняцькій. У 2008 році подібні пам’ятники поляки встановили також у Тернопільській області, у селах Ігровиця, Плотича, Мала Бере зовиця, Лозова. При їх встановлені не дотримано норм українського законодавства, окрім того на всіх пам’ятниках, включаючи і Гуту Пеняцьку, зроблено один і той же надпис про те, що поляків було замордовано. Польська преса трактує це однозначно, вказуючи, що поляків було замордовано українцями.
„Тому нашою акцією біля Жаркова ми хочемо вшанувати українців і хочемо, щоби українська влада не клала квіти до пам’ятника так званим жертвам українських націоналістів, як це було у Павлокомі, а щоби віддала шану українцям, які загинули від усіх окупаційних режимів на території України. А ми також віддамо шану мирним польським мешканцям, які на території України загинули від рук німецьких окупантів”, - підсумував заступник голови ВО „Свобода”.